Płać kartą w urzędzie

karta bank 01

Kampania informacyjna

Szybki kontakt

Gmina Milejczyce
ul. Szkolna 5
17-332 Milejczyce
tel. 85 657-90-70

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cyfrowy urząd - Wrota Podlasia

Kampania informacyjna

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Przydatne odnośniki

Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Dziennik Urzędowy
Województwa Podlaskiego
Program Rodzina 500 plus
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Wrota Podlasia

Liczba gości

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

Herb

Herb dęboróg używany był głównie na Litwie i w Prusach Królewskich. W herbarzu Polskim Kaspra Niesieckiego czytamy: "ma być pieniek dębowy, w ziemię wkorzeniony, z którego środka dwa jelenie rogi wychodzą, jeden na prawą stronę drugi na lewą". (...) Początek herbu tego pisarze nasi ten zakładają: Zygmunt August łowczemu swemu, który na łowach będąc, takim kształtem jako widzisz w herbie, pieniek dębowy znalazł, tak, że z niego zdały się jelenie rogi wyrosnąć znalazł i Królowi ofiarował, tenże sam pieniek za herb nadał.(...)". Taka jest legenda dotycząca powstania herbu a dziać się to miało w 1562roku,. Cztery lata później król Zygmunt August w akcie powtórzenia nadania praw miejskich Milejczycom, nadaje herb - rogi jelenia w dębie i odtąd miasteczko posługuje się w swych pieczęciach herbem dęborogiem, czego dowód jest w tym fragmencie aktu nadania praw: "A chcąc my, aby one miasto jak i inne miasta, które prawa magdeburskiego używają, pieczęć swą mieli, dajem temu miastu za pieczęć herb jelenie rogi w dębie, który na tym liście naszym wymalować rozkazaliśmy. I tym herbem sprawy wszelakie miesckie wypisy z ksiąg pieczętować zupełnie.

Tym prawem sądzić i rządzić mają, zachowując się we wszystkim jako w Bilsku[1], w Mielniku sprawują się.

A co się tknie włók miesckich, sianożęci także, w mieście także karczem miodowych, piwnych, gorzałczanych z tego oni płacić będą powinni podług ustawy rewizorskiej. A podwody pod dworzan naszych i komorników, posłańców, panów rady naszych powinni oni dawać za listami naszemi i panów rad naszych według ustawy naszej. A nad te postanowienie nasze nie ma urząd zamku brzesckiego i dwora naszego mielejczyckiego żadnych krzywd czynić, ale mają oni być zachowani jako w tym przywileju naszym opisano.

A stwierdzając to, pieczęć nasze kazaliśmy przywiesić do tego naszego listu.

Pisan u Warszawie Roku Pańskiego tysiąc pięćset sześćdziesiątego szóstego miesiąca novembra pierwszego dnia.

U tego przywileju podpis ręki własnej Jego Królewskiej Mości łacińskim pismem temi słowy Sigismundus Augustus Rex i pieczęć Wielkiego Księstwa Litewskiego przywieszona podkanclerska, a podpis ręki pisarskiej w te słowa Michał Haraburda pisarz dzierżawca świsłocki."

 

Z kopii dokumentu przechowywanego w Narodowym Archiwum Historycznym Białorusi w Mińsku odczytała Monika Bałut

 

HerB miasta

 

 

herb tekst 01   herb tekst 02

 

 

plbyua logo

Rysunek1.ppng

przez internet baner
wrotapodlasiazzielonym

Wniosek o dowód

dowod 01